ŽIVOT NA LAJNĚ

Slacklining není jenom sport nebo zábava, který zlepšuje fyzickou kondici, rovnováhu a koordinaci pohybů. Je to životní styl! Dává člověku volnost, pocit vnitřního klidu a harmonie. Všechny starosti a šeď všedního života jakoby se rozplynuly. Jediné, na čem v danou chvíli opravdu záleží, je UDĚLAT DALŠÍ KROK. Slackline je soudobou možností, jak trávit aktivně čas a nabízí možnost rozvíjet schopnosti fyzické i psychické, posilovat vůli a hledat další výzvy. Slackline je skvělá zábava, která dokáže tmelit kolektiv, přinést spoustu radosti z překonané výzvy nebo zajistit velkou podívanou pro přihlížejícího diváka.

Historie slacklinigu ve zkratce

Provazochodectví existuje již celá staletí a slacklining je jeho moderním pokračováním. Zrodil se v 70. letech v USA jako zábava horolezců, kteří zdolávali skalnaté vrcholky Yosemitského národního parku. Za deštivých dnů si krátili dlouhé chvíle chůzí po laně, která nejenom zdokonalovala jejich rovnováhu, ale posilovala celé tělo. Brzy horolezci vyměnili lana za ploché popruhy, které chůzi usnadňují, a tento sport získal ohlas po celém světě.

Nejvýznamnějšími pionýry a průkopníky jsou Adam Grosowski a Jeff Ellington. Z dnešních slackline hvězd je známý například Andy Lewis.

Jak začít?

Hlavní je mít chuť a odhodlání. Napoprvé se na popruh sotva postavíte, ale pravidelným tréninkem to rychle  vypracujete na chůzi nebo i triky.

 1. Naučte se stát na popruhu. Rozpažte ruce, mírně pokrčte kolena a snažte se udržet rovnováhu. Ruce držte nad hlavou.
 2. Zklidněte se, pravidelně dýchejte a očima hlídejte pevný bod na konci lajny. Fixování pohledu na pevný bod je důležité!
 3. Hlavu a páteř držte ve vzpřímené poloze.
 4. První krok udělejte drobný a krátký. Stačí položit nohu před nohu.
 5. Neustále hlídejte těžiště, které je v oblasti pasu. Ztrácíte-li stabilitu, pokrčte kolena a zatněte svaly na nohou.

Jak vybrat slackline?

Je třeba zdůraznit, že při výběru slackline setu byste se neměli nechat zlákat levnými nabídkami. Jde tady o vaše zdraví! V první řadě dbejte na kvalitu, kterou najdete u profesionálních výrobců.

Lajny od Gibbon slacklines jsou vhodné pro úplné začátečníky, pokročilé i profesionály. Kvalita našich výrobků je ověřena nejen lety používání a inovací, ale i oficiální TÜV německou certifikací. 

 • Popruh šíře 25 mm vás potrénuje v klasické chůzi a držení rovnováhy. Má menší přetáčivost. Je vhodný pro chození a surfování na lajně.
 • Popruh šíře 50 mm je vhodný buď pro začátečníky, nebo díky svým dynamickým vlastnostem u profi setů, je perfektní pro trickline (skoky a triky). Máte větší dopadovou plochu.

Vhodná místa pro napnutí slackline

Na chůzi po lajně je báječné to, že vás nesvazuje místem. Provozovat ji můžete všude tam, kde jsou dva pevné body, které slackline bezpečně udrží, a volný prostor bez překážek (zahrada, městský park, kemp, sídliště, louka nebo indoorové lezecké centrum)

K nejoblíbenějším místům pro slackline v Praze patří například parky Stromovka Letná, kde se v sezóně scházejí slacklineři ze všech koutů republiky. Je ovšem třeba dávat pozor na stromy a respektovat ostatní návštěvníky. Používejte ochrany stromů při každém napínání!

Jak napnout slackline?

Při napínání se vždy řiďte pokyny výrobce. Máme pro vás ale několik obecných zásad.

Pro napnutí setu vyberte dva dostatečně silné stromy nebo jiné pevné body. Použijte ochranu stromu (Tree Wear) a umístěte do požadované výšky. Na tree wear obtočte kolem kmenu stromu slackline popruh s kotvící smyčkou, kterou slackline popruh provlékněte. Podobným způsobem postupujte na druhé straně u popruhu s ráčnou. Zkontrolujte, zda není popruh překroucený a protáhněte jej ráčnou, pomocí níž lajnu ručně stáhnete k sobě a dotáhnete do požadované pevnosti. Nakonec zacvakněte pojistku.

U každého produktu naleznete produktové video, které postup při napínání i demontáži zobrazuje.

DODRŽUJTE NÁSLEDUJÍCÍ BEZPEČNOSTNÍ PRAVIDLA

 1. Vybírejte pevné kotvící body, které jsou spolehlivé (mohutné stromy, oblé betonové sloupy apod.)
 2. Používejte ochranu pod kotvící popruhy.
 3. Poškozený popruh nebo kotvící popruh nelitujte a okamžitě vyměňte.
 4. Popruh zatěžujte pouze do poloviny jeho maximální nosnosti a nevystavujte ho příliš dlouho UV záření a povětrnostním vlivům. Není vhodné ani nepřetržité natažení. Popruh ztrácí svoji nosnost.
 5. Před napnutím slackline zkontrolujte, zda jsou utaženy všechny závity, uzávěry a pojistky.  
 6. Vybírejte taková místa, kde při pádu nehrozí poranění o nebezpečné předměty (kameny, pařezy, zábradlí). Plocha musí být volná a čistá.
 7. Pro vysoko napnuté slackline je samozřejmostí jisticí lano. 
 8. Používejte selský rozum, tím se dá předejít mnoha karambolům!