Zpět do obchodu

Registrace

Jak nakupovat

Jak vybrat slackline ?

Pokud vybíráte první slackline, doporučujeme koupit kompletní slackline set, ve kterém naleznete jak samotný popruh, tak i nějaký prostředek pro kotvení a napínání. V GIBBON SLACKLINES se snažíme dělat vše jednoduše a funkčně. Naše kompletní sety se skládají ze dvou částí, lajny a ráčny. Náš geniálně jednoduchý a přesto maximálně funkční a účinný způsob napínání slackline zvládne úplně každý. Teď ještě zjistit, jak si správně vybrat.

Volba šířky

První volba je šířka popruhu. Existují dvě základní, a to 2,5 cm nebo 5 cm široký popruh. Novinkou je zalý střed a to poprh 3,5 cm široký.

Dvoupalcové (5 cm) široké popruhy jsou vhodné pro začátečníky, děti a pro trickline, triky na slackline. Začátečníkům často pomůže s prvními kroky pocit, že větší šířka přinese více stability a na širších slackline se cítí lépe. Objektivně je ale chůze jak na jednopalcovém i dvoupalcovém popruhu stejně těžká. Dvoupalcový popruh je vhodnější pro veškerá cvičení, blbnutí a trikování na slackline. Pro trickline, tedy triky na lajně, se užívá širší popruh z důvodu větší dopadové a styčné plochy pro triky.

Jednopalcové (2,5 cm) široké popruhy se využívají hlavně pro chůzi, zejména pro longline a highline. Pro chození na lajně jsou užší popruhy hlavně lehčí na váhu, což u delší lajny hraje velkou roli.

Jeden a půl palcové (3,5 cm) široké popruhy jsou takovým univerzálním řešením pro ty, co ještě hledají a chtějí zkoušet, co bude pro ně to pravé. 

Na začátku je tedy potřeba se rozhodnout, co vlastně budete na lajně převážně dělat. Láká-li Vás pouze chození, je vhodnější spíše 2,5 cm. Láká-li Vás triky, chcete s lajnou blbnout, chcete na lajně cvičit a využívat ji jako balanční pomůcku, chcete na slackline trénovat koordinaci pohybů a rovnováhu nebo jste úplný začátečník a 5cm Vám zkrátka přijde jednodušší, volte pak 5 cm šířku.

Cena

O peníze jde vždy až v první řadě. Slackline je specifické sportovní náčiní, v kterém při napnutí vznikají velké tahy. Kvalitní zpracování detailů, bezpečné komponenty a především kvalitní slackline popruh s požadovanými vlastnostmi nabízí specializované firmy, které se zabývají výrobou slackline vybavení. Slackline není kurta z hobby marketu, stejně tak jako brzy poznáte, že set z obchodu s vázací technikou, kávou nebo potravinami, honosící se na krabici nápisem slackline, je pouze napodobenina. Tyto levné pokusy o slackline buď rychle zničíte, případně si budete koledovat o zranění. V neposlední řadě nezažijete ten správný pocit balancování na slackline. Cena kvalitního kompletního slackline setu se pohybuje mezi 1 500 až 2 000 Kč.

Délka

Základní slackline sety se dělají v délkách 15, 20, 25 nebo 30 m. Sety jdou vždy napnout na vzdálenost od 1 m do maximální délky uvedené výrobcem. Je třeba zvážit, jestli danou délku využijete. Nutno podotknout, že slackline je návyková záležitost a pokud člověk trochu trénuje, mohla by mu být kratší lajna brzy krátká. 

Pružnost

Velmi důležitým parametrem je pružnost a samotný úplet lajny. Základní rozdíl je v tom, že statický popruh se méně klepe a po prošlápnutí popruhu si zachovává statické vlastnosti, zatímco ten dynamický freestyle popruh se při prošlápnutí více napruží a dokáže vyhodit. Díky tomu jde na sportovních popruzích dělat freestyle, triky, skoky a další vylomeniny. Chodit lze na obou popruzích stejně, pružnější nabízí více srandy, pokud se rozhodnete na lajně blbnout. Freestyle pružnější popruhy bývají nepatrně dražší a více náchylné k poškození, protože jsou tenčí. Statické popruhy jsou většinou držáky na dlouhou dobu používání. Statické popruhy u nás najdete v sekci RodinaFreestyle popruhy mají vlastní sekci Freestyle

Jak se tedy rozhodnout?

Budu hlavně chodit, beru šířku 2,5 cm. Chci i hopsat, dělat nějaké triky nebo jsem úplný začátečník, co to bude mít hlavně jako zábavu do parku, beru 5 cm šířku. Mám na zahradě přesně dané stromy 8 m od sebe, stačí mi 15 m dlouhý set. Slackline mě nadchl, chci se zlepšovat, trénovat a mít pořád kam jít, tak beru 20 nebo 25 m dlouhý set. Chci jen chodit, případně dělat klidné jogové cviky nebo budu chodit s rodinou, beru statický popruh. Nejoblíbenější statické sety jsou CLASSICLINE nebo FUNLINE. Chci být cool, beru to sportovně a líbí se mi dynamické triky, musím mít freestyle pružný popruh. Nejoblíbenějším freestyle popruhem je JIBBLINE. A to celé kupuji u osvědčeného výrobce, který se věnuje vývoji a výrobě slackline vybavení, nikoliv mezi regály s potravinami.

Zpět do obchodu